Akademia Sztuk Pięknych

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Program nauczania w katedrze obejmuje następujące przedmioty:

Kierownik Katedry: st. wykł. Anna Zalewska-Falińska

Pracownie:

Pracownia Technologii i Kopii Malarstwa Średniowiecznego
Pracownia Technologii i Kopii Malarstwa XVII – XX w.
Pracownia Technik i Technologii Pozłotnictwa oraz Kopii Miniatury na Pergaminie
Pracownia Technologii i Kopii Ikony

Celem zajęć jest przygotowanie przyszłych konserwatorów dzieł sztuki do odpowiedzialnej i samodzielnej pracy zawodowej, m. in. do wykonywania rekonstrukcji zgodnej z duchem epoki i znawstwem dawnych, europejskich szkół malarskich oraz do wykonywania zgodnie z dawną technologią kopii obrazów. Wiedza o technikach i technologii dawnego malarstwa jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzania zabiegów konserwatorskich. Zdobyciu tej wiedzy służą zajęcia teoretyczne (wykłady) i ćwiczenia pozwalające praktycznie poznać te techniki i technologie stosowane na różnorodnych podłożach. Studenci poznają także dawne i współczesne techniki pozłotnicze.

Zajęcia odbywają się w pracowni wydziałowej, w Muzeum Narodowym w Warszawie, Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliotece Narodowej – zawsze w bezpośrednim kontakcie z oryginałami.

W Katedrze od wielu lat prowadzone są prace dyplomowe.