Zastosowanie innowacyjnych środków w dokumentacji, badaniach i konserwacji obiektów zabytkowych

Numer Zadania Badawczego: ASP/WK/22PB
Nazwa Zadania Badawczego: Zastosowanie innowacyjnych środków w dokumentacji, badaniach i konserwacji obiektów zabytkowych.
Kierownik Zadania Badawczego: dr Rafał Nijak
Skład zespołu badawczego: dr Mateusz Jasiński, dr Rafał Nijak, mgr Marlena Koczorowska, mgr Marcin Petrus
mgr Marcin Petrus
Wykonano wstępną identyfikację obiektów, badania nieniszczące in situ (w tym dokumentację fotograficzną wraz z UV i IR), analize stanu zachowania i przyczyn zniszczeń. Częściowo została zrealizowana kwerenda biblioteczna i archiwalna. W kościele w Poświętnem badaniom zostało poddanych 8 obrazów ołtarzowych: Św. Walenty i Chrzest Chrystusa w Jordanie autorstwa J. Buchbindera, Św. Michał Archanioł autorstwa W. Rossowskiego oraz obrazy nieznanych malarzy: Św. Filip Neri, Św. Antoni z Padwy, Św. Piotr, Św. Magdalena, Zdjęcie z krzyża. W kościele Res Sacra Miser do wykonania badań zostały wybrane dwa obrazy: Immaculata oraz Opatrzność Boża. W trakcie realizacji są badania laboratoryjne, które służą określeniu zastosowanych materiałów (spoiwa, wypełniacze zapraw, pigmenty) oraz określeniu budowy warstwowej poszczególnych obiektów. Planuje się wykonanie badań obrazów: Zdjęcie z krzyża z kościoła Reformatów w Warszawie oraz z kościoła Wizytek w Warszawie, interpretację wyników badań oraz analizę porównawczą. Ponadto planowane jest upublicznienie wyników badań w postaci artykułu oraz posterów.
dr Rafał Nijak
Badania georadarowe wykonano w obszarach wysokiego prawdopodobieństwa lokalizacji historycznych obiektów fortyfikacyjnych w rejonie starego miesta Tarnowa. Badania objęły 8 obszarów, w których wykonano 60 profili o łącznej długości około 1375,0 metrów. W większości przypadków udało się zlokalizować szereg powtarzalnych anomalii sugerujących istnienie pod powierzchnią ziemi reliktów dawnej zabudowy. Zebrane dane wykorzystano do stworzenia trójwymiarowego modelu sytuacyjnego odzwierciedlającego zasięg występujących anomalii. Wyniki badania w połączeniu z kwerendą źródeł archiwalnych oraz analizą istniejących reliktów naziemnych umożliwiły podjęcie próby rekonstrukcji wizualnej dawnych obiektów architektonicznych. Prace badawcze wykonano przy współpracy z Katedrą Geofizyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badania sfinalizowane zostaną w formie wydania obszerniejszej publikacji książkowej „Tarnów w okresie od XIV do XVI wieku. Próba rekonstrukcji wizualnej średniowiecznego miasta” podsumowującej kilkuletnią pracę nad zagadnieniem. Uzyskane wyniki posłużą także planowanej pracy habilitacyjnej.
mgr Marlena Koczorowska
Wykonano badania nieniszczące, wykorzystujące specjalistyczną aparaturę służącą w medycynie do obrazowania diagnostycznego i radiologii. Badania przeprowadzono na obiektach posiadających złożoną strukturę, gdzie do tej pory problematycznym było określenie składu i budowy oraz problemów konstrukcyjnych, bez wykorzystania metod inwazyjnych. Do badań wytypowano obiekty: Bez tytułu Jadwigi Maziarskiej, Ślady, Teatr paniki, Matka Józefa Szajna, Matka Boska z Dzieciątkiem w typie Eleusa nieznanego autorstwa. Badania przeprowadził dr n. med. Łukasz Kownacki- specjalista medyczny w dziedzinie radiologii i obrazowania diagnostycznego w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, ArtApp. Badania miały na celu zaprezentowanie metod niewykorzystywanych w konserwacji na szerszą skalę oraz realne sprawdzenie ich przydatności w tej dziedzinie. Obrazy, które powstały w trakcie badania przetransportowano do programu RadiAnt DICOM Viewer 5.5.0. Wyniki przedstawiono na spotkaniu pt. „STUDIUM. Diagnostyka obrazowa”w Galerii Studio 27 listopada 2019.