Kończy się tegoroczny, ponad miesięczny pobyt konserwatorów w Libanie. W miejscowości Kousba na północy kraju rozpoczęto nowy projekt badawczo konserwatorski przy malowidłach ściennych w kościele Es-Sayyidat. We wnętrzu, na ścianach nawy i w prezbiterium, przetrwały fragmenty cennych dekoracji z XIII wieku. Jak w większości zabytkowych kościołów w Libanie malowidła są pokryte twardymi nawarstwieniami soli, spod których nie widać oryginalnych kompozycji. W trakcie ich oczyszczania zaczęły pojawiać się zniszczone ale pięknie malowane przedstawienia stojących postaci świętych oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W niektórych miejscach zachowały się fragmenty późniejszej, ale również średniowiecznej warstwy dekoracji leżącej bezpośrednio na wcześniejszej warstwie polichromii. Malowidła powstały w technice fresku i stylistycznie nawiązują do malarstwa bizantyńskiego. W pałacu w Beiteddine prowadzone są testy oczyszczania eksponowanych tam mozaik oraz końcowy retusz polichromowanych bloków kamiennych z bazyliki w Jieh. W bieżącym sezonie zabezpieczyliśmy również rzymskie malowidła w grobowcu pod Tyrem oraz wykonaliśmy prace dokumentacyjne w malowniczo położonym kościele Deir Es- Salib w dolinie Kadisha.

Prace są prowadzone w porozumieniu z libańską Generalną Dyrekcją Starożytności oraz z fundacją AREFML. Wzięli w nich udział studenci Anna Olak, Aleksandra Buda, Filip Łazarczyk, Dorota Zalewska oraz pracownicy Wydziału mgr Diana Kułakowska, mgr Anna Tomkowska, dr Julia Burdajewicz, dr hab. Krzysztof Chmielewski prof. ASP.