Z ogromnym smutkiem informujemy, że 15 lipca 2025 roku, w wieku 94 lat, zmarł prof. Wojciech Kurpik. Był wybitnym konserwatorem dzieł sztuki, praktykiem i teoretykiem, specjalistą w zakresie konserwacji malarstwa tablicowego i rzeźby drewnianej polichromowanej.
Profesor Wojciech Kurpik kształcił się w zakresie konserwacji dzieł sztuki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem prof. Bohdana Marconiego oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po ukończeniu studiów był zatrudniony w PP PKZ w Warszawie, a następnie w Toruniu. W 1962 roku podjął pracę w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie zorganizował pracownię konserwatorską specjalizującą się w konserwacji ikon i zabytków sztuki ludowej. W 1974 roku obronił doktorat na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie.
W latach 1980–2001 był zatrudniony na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, prowadził Pracownię Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej. W 1990 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych.
Na warszawskiej ASP pełnił funkcję Dziekana Wydziału (1990-1992) oraz Rektora (1996-1999). Był inicjatorem założenia na SGGW w Warszawie specjalności konserwacja drewna zabytkowego. Był promotorem dziesiątek prac magisterskich i wielu doktorskich.
W swojej karierze zawodowej skupiał się w głównie na malarstwie tablicowym, zabytkach sztuki cerkiewnej i ludowej. Był zaangażowany w ratowanie zabytków zniszczonych podczas II wojny światowej – malowideł ściennych, obrazów tablicowych i rzeźb drewnianych polichromowanych. W latach 60. był członkiem polskich zespołów konserwatorskich ratujących florenckie zabytki po wylaniu rzeki Arno w 1960 roku. Pracował przy ikonach w Słowacji i w Niemczech. Od 1979 roku Prof. Wojciech Kurpik był członkiem komisji ds. stałej opieki konserwatorskiej nad Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, nad którym sprawował stałą opiekę i profilaktykę konserwatorską. Prowadził także wieloletnie badania, a ich wyniki opublikował w dwóch książkach „Częstochowska Hodegetria” (2008 i 2020 – wydanie poszerzone). Był autorem wielu artykułów i publikacji naukowych. W 2015 roku nakładem wydawnictwa ASP ukazał się zbiór tekstów Profesora Wojciecha Kurpika o praktyce i teorii konserwatorskiej pt. „Konserwator wobec dzieła sztuki”.
Prof. Wojciech Kurpik za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014) oraz uhonorowany nagrodą „Conservator Ecclesiae” im. ks. Janusza Stanisława Pasierba (1998). W 2004 roku, w dowód uznania Jego zasług, został przyjęty do grona konfratrów – czyli przyjaciół i dobrodziejów Zakonu Paulinów. Był także Kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Człowiek o niezwykłej osobowości, inteligencji, wiedzy i kulturze osobistej. Dla środowiska konserwatorów dzieł sztuki pozostanie wybitnym autorytetem, Mistrzem i Mentorem. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Autorzy zdjęć: Roman Stasiuk, Krzysztof Chmielewski, Anna Zatorska