Artysta plastyk. Konserwator Dzieł Sztuki w zakresie Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej
Absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie
1999r. absolwentka 3- semestralnego Studium Pedagogicznego w zakresie kształcenia pedagogicznego.
2000 r.- Dyplom magistra Sztuki w zakresie Konserwacji i Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydz. Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Praca dyplomowa pod kier. naukowym Prof. dr hab. Wojciecha Kurpika
Praca teoretyczna pod kier. nauk. Prof.dr hab. Jakuba Pokory
Aneks malarski do dyplomu pod kier. artystycznym Prof. Danuty Makowskiej
Od października 2000r. pracownik naukowo- dydaktyczny, od 2011r. wykładowca w Katedrze Konserwacji i Restauracji Malarstwa Ściennego WKiRDS warszawskiej ASP.
-
Zrealizowane dzieła konserwatorsko-restauratorskie i artystyczne
Udział w zespołach konserwatorsko-restauratorskich następujących realizacji:
- 1996- 97 r. – Konserwacja i restauracja XVIII-wiecznych malowideł ściennych w Klasztorze Paulinów p.w. Św. Jana Chrzciciela w Łęczeszycach.
- 1997 r.– Konserwacja i restauracja drewnianych i polichromowanych płycin kasetonów z XVII- wiecznego stropu nawy kościoła p. w. Św. Jana Chrzciciela w Lubawie.
- 1998-2000 r.– Konserwacja i restauracja XVIII-wiecznych malowideł ściennych ze scenami Męki Pańskiej (najprawdopodobniej autorstwa Żebrowskiego), w krużgankach pobernardyńkiego klasztoru p.w. Św. Antoniego w Ostrołęce.
- 1999 r.– Badania ściennej dekoracji malarskiej w kamienicach przy ul. Próżnej 7 i 9 w Warszawie na rzecz PKZ „Zamek” sp.z.o.o.
- 1999 r. – Konserwacja i restauracja gotyckiej polichromii ściennej z 2 poł. XIV w. w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Szydłowie, woj. świętokrzyskie.
- 2000 r. – Konserwacja i restauracja drewnianego i polichromowanego późnogotyckiego Krucyfiksu z kościoła p. w. Św. Doroty Męczenniczki w Domanowie, woj. Podlaskie.
- 2006 r. – Konserwacja i restauracja XIXw. olejnego obrazu na płótnie z przedstawieniem Matki Boskiej Bolesnej z kościoła parafialnego w Płoniawach.
- 2006 r. – Konserwacja i restauracja XIXw. olejnego obrazu na płótnie z przedstawieniem sceny Wniebowstąpienia Pana Jezusa z kościoła parafialnego w Płoniawach.
- 2006 r. – Konserwacja i restauracja XIXw. olejnego obrazu na płótnie z przedstawieniem sceny Zesłania Ducha Świętego z kościoła parafialnego w Płoniawach.
- 2007 r.– Konserwacja i restauracja drewnianego i polichromowanego XVIII/XIXw. Krucyfiksu z kościoła parafialnego w Płoniawach.
Ważniejsze prowadzone realizacje konserwatorsko- restauratorskie:
- 2000-2014 r. – Konserwacja i restauracja gotyckiej polichromii ściennej z 2 poł. XIV w. w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Szydłowie, woj. świętokrzyskie. We współpracy z dr Andrzeja Łojszczyka.
- 2000-2001 r. – Konserwacja i restauracja drewnianej i polichromowanej rzeźby Św. Jana Nepomucena z 2. poł. XVIII w. z Tarnowa k. Łomży. We współpracy z dr Andrzejem Łojszczykiem
- 2001-2002 r. – Konserwacja i restauracja XVIII-wiecznych obrazów olejnych na płótnie ze scenami Męki Pańskiej: ,,Upadek pod krzyżem” i „Naigrywanie”, z Kurii Biskupiej w Drohiczynie.
- 2001-2004 r. – Konserwacja i restauracja ołtarza manierystycznego z pol. XVII w. z kościoła pw. Bożego Ciała w Makowie Mazowieckim. We współpracy z dr Andrzejem Łojszczykiem
- 2002-2004 r. – Odkrycie, konserwacja i restauracja XVIII- wiecznej polichromii ściennej; rebarokizacja wnętrza Świątyni i rearanżacja ołtarza głównego w Katedrze Biskupiej p.w. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. We współpracy z dr Andrzejem Łojszczykiem
- 2003 r. – Usunięcie nawarstwień wtórnych tynków i warstw farby oraz konserwacja świeżo odkrytych XVII i XVIII- wiecznych fragmentów figuralnych i dekoracyjnych polichromii ściennych w kruchcie kościoła Akademickiego p.w. Św. Anny w Warszawie.
- 2003 r. – Konserwacja i restauracja fryzu :”Radość Aniołów w niebie z nawróconego grzesznika” z pocz. 2 ćw. XVII w., wykonanego w technice sgraffita na Kamienicy Górskich w Kazimierzu Dolnym. We współpracy z dr Andrzejem Łojszczykiem
- 2004 r. – Konserwacja i restauracja obrazu olejnego na płótnie z pocz. XX w.„Amor i Psyche” pędzla W. Kotarbińskiego.
- 2005 r. – Konserwacja i restauracja trzech rzeźb drewnianych z XVIII wieku Króla Dawidai dwóch Aniołów z prospektu organowego w Krasnem. We współpracy z dr Andrzejem Łojszczykiem
- 2005-8 r. – Konserwacja i częściowa rekonstrukcja drewnianych elementów XVIII -wiecznego Tabernakulum z Katedry Biskupiej w Drohiczynie. We współpracy z dr Andrzejem Łojszczykiem
- 2006 r. – Konserwacja i restauracja drewnianej i polichromowanej XVIII- wiecznej rzeźby Króla Dawida z Kościoła Farnego w Ostrołęce.
- 2006 r. – Konserwacja i rekonstrukcja drewnianej i polichromowanej rzeźby z XVII/ XVIII w. Św. Szymona Stocka z Kościoła Farnego w Ostrołęce.
- 2006 r. – Konserwacja i restauracja XVII- wiecznego obrazu tablicowego Trójcy Przenajświętszej z Katedry Biskupiej w Drohiczynie. We współpracy z dr Andrzejem Łojszczykiem
- 2006 r. – Konserwacja i restauracja drewnianej i polichromowanej figurki z przedstawieniem Matki Boskiej Róży Duchownej.
- 2006 r. – Konserwacja i restauracja XIX w. obrazu olejnego na blasze z przedstawieniem Św. Aleksego.
- 2007 r. – Konserwacja i restauracja XIX w. obrazu olejnego na płótnie z przedstawieniem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
- 2008-10 r. – Konserwacja i restauracja drewnianego i polichromowanego ołtarza z przełomu XVII i XVIII w. oraz dwóch rzeźb gotyckich z XV wieku- Maryja z Dzieciątkiem i Św. Anna, z Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Długosiodle woj. Mazowieckie. We współpracy z dr Andrzejem Łojszczykiem
- 2012 r. – Konserwacja i restauracja XIX-wiecznego obrazu olejnego na płótnie z przedstawieniem Św. Michała Archanioła walczącego z szatanem, autorstwa prawdopodobnie Józefa Buchbindera, z ołtarza bocznego- północnego Kościoła Parafialnego p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei.
- 2015 r. – Konserwacja i restauracja XIX-wiecznego obrazu olejnego na płótnie z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem
- 2014-15 r. – Konserwacja i restauracja XIX-wiecznego obrazu olejnego na płótnie z przedstawieniem Św. Rodziny
- 2016 r. – Konserwacja i restauracja obrazu olejnego na płótnie z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ołtarza głównego kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie
Ważniejsze realizacje konserwatorsko-restauratorskie i artystyczne w ramach zajęć dydaktycznych ze studentami:
- 2007 r. – Rekonstrukcja sgraffita Św. Antoni Padewski Adama Kossowskiego z 1932r. na elewacji Kościoła Parafialnego w Okrzei (woj. Siedleckie). Współprowadzenie prac
- 2009-2014 r. – Konserwacja i restauracja barokowych malowideł ściennych z XVIII/XIXw. w Kościele Parafialnym p.w. Św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie woj. Lubelskie. Współprowadzenie prac.
- 2012-2014 r. – Udział w realizacji projektu autorstwa dr hab. Tytusa Sawickiego, monumentalnego sgraffita Jawajski teatr cieni na elewacji nowego budynku Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
- 2015-17 r. – Konserwacja i Restauracja barokowych malowideł ściennych z XVIII w. w prezbiterium Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Skrzatusz, ul. K. Kadryckiej 2, 64-940 Szydłowo, woj. Wielkopolskie. Współprowadzenie prac
- 2018 r. – Odkrycie, konserwacja i restauracja barokowych ściennych polichromii w zabudowaniach dawnego Klasztor. Obecnie poreformacki kościół parafialny p.w. Św. Antoniego z Padwy i Św. Piotra z Alkantary w Węgrowie; ul Tadeusza Kościuszki 27A/27; 07- 100 Węgrów. Współprowadzenie prac.
- 2019 r. – Konserwacja i restauracja murali wykonanych przez XX- wiecznych Twórców w Ogrodzie różanym Muzeum Powstania Warszawskiego. Ul. Grzybowska 79, 00- 844 Warszawa. Współprowadzenie prac.
Ważniejsze kopie obrazów oraz własne kompozycje malarskie:
- 1996 r. – Kopia XVIII-wiecznego obrazu olejnego na płótnie z przedstawieniem „Św. Mikołaja” z Kurii Biskupiej w Drohiczynie.
- 1997 r. – Obraz „Miłosierdzia Bożego” do Bazyliki w Węgrowie.
- 1998 r. – Ilustracje do Katechizmów dla III i IV kl. Szkoły Podstawowej.
- 1999 r. – Kopia portretu olejnego na płótnie „Antoniego Jana Strzałeckiego” pędzla Zygmunta Strzałeckiego, z pocz. XXw., ze zbiorów MNW.
- 1999 r. – Obraz olejny na płótnie (kompozycja własna) z przedstawieniem „Sługi Bożego Biskupa Zygmunta Łozińskiego” do ołtarza kościoła w Baranowiczach na Białorusi (błogosławiony przez Ojca Św. Jana Pawła II).
- 2000 r. – Obraz olejny na płótnie z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej dla Kurii Biskupiej w Drohiczynie
- 2003 r. – Obraz olejny na płótnie z wizerunkiem Sługi Bożej s. Pauli Maleckiej
- 2003 r. – Obraz olejny na płótnie Widok Drohiczyna– dar miasta Drohiczyn dla Ojca Św. Jana Pawła II
- 2007 r. –Obraz olejny na drewnie z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej
- 2014 r. – Wykonanie rekonstrukcji ściennej polichromii z przedstawieniem Św. Mateusza na elewacji frontowej (supraporta) zabytkowego kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej w Wyrozębach- Podawce 2014r.
- 2019 r. – Obraz na desce z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy wg Leonarda da Vinci.
Oraz własna twórczość malarska- głównie pejzaże i martwe natury.
-
Lista ważniejszych publikacji
- 2001 r. – Konserwacja drewnianej i polichromowanej rzeźby Św. Anny Samotrzeć, z warsztatu śląskiego, z ok.1500r. [:] Studenci o Konserwacji, Toruń 2001; ss 85-103
- 2006 r. – ,, Konserwacja manierystycznego ołtarza z Kaplicy Różańcowej kościoła p.w. Bożego Ciała w Makowie Mazowieckim”, [w:] Rocznik mazowieckiego konserwatora zabytków, I. 2006, ss 32-43. Współautorstwo z Andrzejem Łojszczykiem
- 2009 r. – Ekspertyza konserwatorska obrazu olejnego na sklejce drewnianej autorstwa Ludomira Ślendzińskiego pt. ,,Nad jeziorem” z 1934r. Obraz sygnowany. Kolekcja prywatna. Termin opracowania: 23.02.2009r.
- 2011 r. – ,,Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Szydłowie”, [w:] Szydłów przez stulecia. Monografia Gminy Szydłów, .red. Cezary Jastrzębski, Szydłów 2011, ss 207-212, (Recenzent- Prof. Zw. Dr hab. Wiesław Caban, ISBN 978-83-922366-9-6, Wydawca- Gmina Szydłów, ul. Rynek 2, 28- 225 Szydłów, Druk publikacji współfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-13.
- 2012 r. – Kinga Lubarska. Malarstwo. Katalog Wystawy w Galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem 6.-26.02.2012r. Wydawca- Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie druk- UCP ASP w Warszawie, ISBN 978-83-61558-83-5, Warszawa 2012
- 2013 r. – Lubarska Kinga Wiktoria, ,,Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Szydłowie”; Zapiski Kazimierzowskie, nr 11/3013, ss 59- 65, Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego, Kowal, 2013r.
- 2018 r. – 70 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Katalog wystawy „70”- Jubileuszowa Wystawa Wykładowców Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie 1947- 2017. Wydawca: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Druk i oprawa: MDruk Warszawa. ISBN 978- 83- 65455- 88- 8. Warszawa 2018.
- 2019 r. – Artur Zieliński, Mikołaj Łyskowski, Ewelina Mazurkiewicz, Kinga Wiktoria Lubarska; „Burial crypts In solid rock- a geophysica case studu of a small church with a unique polychrome in Szydłów (S Poland)”: [w:] Geology,Geophysics & Environment”, Formerly: GEOLOGIA, Kwartalnik Akademii Górniczo- Hutniczej Stanisława Staszica w Krakowie; Wydawnictwa AGH, Kraków 2019; Volumen 45; Number 2 2019, ss 89- 97; ISSN 2299-8004 (e-ISSN- 2353-0790); http://dx.doi.org/10.7494/geol.2019.45.2.89
-
Referaty wygłoszone na międzynarodowych i krajowych konferencjach tematycznych
- 2001 r. – referat: Konserwacja drewnianej i polichromowanej rzeźby Św. Anny Samotrzeć, z warsztatu śląskiego, z ok. 1500r, wygłoszony na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Studentów Konserwacji Zabytków ,, Studenci o konserwacji”, Toruń 2001
- 2009 r. – Program Erasmus- zajęcia dydaktyczne dla studentów (Lifelong Learning Programme Erasmus Teaching Staff Mobility) oraz wykład monograficznego p.t. ,,Konserwacja sgraffita z pocz. XVII w.-1607r.- z kamienicy Górskich w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą”( Conserwation of the sgraffito on the FrontPage of the Gorski tenement from the beginning of XVIIcentury In the old Town Kazimierz Dolny”) wygłoszony w jęz. angielskim w Kauno Kolegija w Kownie na Litwie.
- 2016 r. – współautorka wraz z A. Zielińskim, E. Mazurkiewicz, M. Łyskowskim referatu Krypty w litej skale? Odkrycia w jednym z najstarszych zabytków małopolski, wygłoszonym na Zebraniu Naukowym Instytutu Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce 7.04.2016r.
- 2016 r. – współautorka wraz z dr Andrzejem Łojszczykiem referatu Gotyckie polichromie prezbiterium Kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Szydłowie, wygłoszonym na Międzynarodowej Konferencji ,, Malarstwo ścienne w tradycji wschodniej i zachodniej. Ikonografia, technika, technologia i konserwacja”, WKiRD, Warszawa 21-22. 04. 2016r.
- 2017 r. – Gotyckie polichromie kościoła Wszystkich Świętych w Szydłowie. Interpretacja konserwatorska. Wykład w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w ramach cyklu: Mozaika znaczeń- Mówią Artyści. 19.01.2017r.
-
Międzynarodowe i krajowe nagrody za działalność artystyczną oraz naukową
- 2001 r. – Wyróżnienie za pracę dyplomową wykonaną pod kier. naukowym Prof. dr hab. Wojciecha Kurpika, w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace naukowe, popularyzatorskie i projektowe, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa 2000r.
- 2005 r. – Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne oraz zaangażowanie w sprawy Uczelni.
- 2007 r. – Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne oraz zaangażowanie w sprawy Uczelni.
-
Wystawy i plenery
- Od 1991/2r. – pierwszego roku studiów, uczestniczka zbiorowych wystaw studenckich prac rysunkowych i malarskich.
- 2012 r. – Kinga Wiktoria Lubarska, wystawa malarstwa Kinga Lubarska. Malarstwo – w Galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Czas trwania wystawy: 6-26.02.2012r.
- 2012 r. – Kinga Wiktoria Lubarska, wystawa malarstwa Martwe natury i pejzaże w Galerii Sztuki Zamek ul. Zamkowa 1, Sucha Beskidzka Czas trwania wystawy: 2.04- 1.05.2012r.
- 2018 r. – „70”- Jubileuszowa Wystawa Wykładowców Wydziału Konserwacji i RestauracjiDzieł Sztuki ASP w Warszawie 1947- 2017. Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37, 00-379 Warszawa. Czas trwania wystawy: V-VI. 2018r.
- 2019 r. – Szkło historyczne w malarstwie. Wystawa prac pracowników Wydz. Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie w Manufakturze Szkła PuckGlas, Stary Rynek 29, Puck. Czas trwania wystawy: 11.05- 13.06.2019
- 2020 r. – Kalejdoskop. Wystawa wykładowców Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Galeria Stara Prochownia, Boleść 2, 00- 259 Warszawa. Czas trwania wystawy: 16.01- 23.02.2020r.
-
Dodatkowa działalność naukowo-dydaktyczna i na rzecz wydziału
- Od 2000 r. – Pracownik naukowo- dydaktyczny od 2011r.- wykładowca w Katedrze Konserwacji i Restauracji Malarstwa Ściennego Wydz. Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
- 2005-6r. – Członek Komisji Konserwatorskiej dotyczącej konserwacji fragmentu malowidła Ściennego w cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pańskiego klasztoru w Sucevity w Rumunii (Bukowina). Prace konserwatorsko- restauratorskie prowadzone w ramach pracy magisterskiej stud. Katarzyny Góreckiej pod kierunkiem dr hab. Tytusa Sawickiego.
- 2008 r. – Otwarcie przewodu doktorskiego zatytułowanego: Zagadnienia ikonograficzne, technologiczne i konserwatorskie ściennej polichromii Sądu Ostatecznego w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Szydłowie– jako przyczynek do rozpoznania warsztatu gotyckich malowideł ściennych z XIV i XV wieku na terenach Małopolski. Promotor- Prof. dr hab. Maria Lubryczyńska.
- 2009 r. – Członek Komisji Konserwatorskiej dotyczącej konserwacji malowidła ściennego zwieńczenia ołtarza bocznego z pocz. XVIII w. w kościele pofranciszkańskim p.w. Św. Jana Chrzciciela w Holszanach na Białorusi. Prace konserwatorsko- restauratorskie prowadzone w ramach pracy magisterskiej stud. Justyny Szczepańskiej pod kierunkiem dr hab. Tytusa Sawickiego.
Praca na rzecz Wydziału:
- Już podczas studiów – współuczestniczka reaktywowania Wydziałowego Koła Naukowego.
- Współorganizator (sekretarz) i koordynator przebiegu Sesji oraz międzynarodowego objazdu naukowego ,,Szlakiem Cystersów i ściennych malowideł bizantyjsko- ruskich na terenie Polski”, odbywających się w dniach: 4- 10 maja 2003 roku. WKiRDS.
- Pomoc w organizacji i przebiegu Międzyuczelnianej Imprezy Kulturalnej Integralia – maj 2004 roku
- Członek zespołu organizatorów Wystawy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Wilanowie, trwającej w dniach 17marca-15 maja 2005 roku.
- Jeden z 2-ch przedstawicieli WKiRDS w warsztatach zrealizowanych przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu: Polskie regiony w europejskiej przestrzeni Kulturowej, odbywające się w dniach: 16 lutego- 22 marca 2004 roku.
- Przedstawiciel Młodszych Pracowników na Radzie Wydziału KiRDS ASP w Warszawie w latach 2009-2016
- Członek Komisji Skrutacyjnej WKiRD
-
Stopień naukowy
Doktor -
Wydział
Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki