Pracownia Konserwacji i Restauracji Malarstwa na Podłożach Ruchomych I

Pracownia prowadzi dwuletni kurs zajęć dla studentów II i III roku. Program obejmuje praktyczną naukę konserwacji malarstwa sztalugowego, jak i cykl wykładów poświęconych metodyce i metodologii konserwacji.

Prowadzący:
prof. dr hab. Joanna Szpor
prof ASP dr hab. Anna Dorota Potocka
as. Katarzyna Górecka
as. Agata Myjak

Dzięki współpracy pracowni ze znakomitymi ośrodkami muzealnymi tj. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Pałac w Jabłonnie, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz muzeami diecezjalnymi, studenci mają możliwość pracy przy wybitnej klasy dziełach malarstwa sztalugowego z kręgu malarstwa polskiego, jak i obcego.Każdy ze studentów pod kierunkiem kadry wykonuje samodzielnie prace badawcze i konserwatorskie przy wybranym obiekcie zabytkowym. Konserwację poprzedza analiza stanu dzieła sztuki i przyczyny jego zniszczeń oraz wykonanie dokumentacji opisowej i fotograficznej obiektu. Pełnej konserwacji obiektu towarzyszy opracowanie zagadnień z zakresu historii sztuki, związanych z ikonografią przedstawienia oraz problematyką techniki i technologii malarskiej. Podczas prac konserwatorskich studenci mają możliwość zastosowania nowoczesnej aparatury badawczej oraz najnowszych metod i materiałów. W ramach seminarium studenci III roku opracowują temat monograficzny w formie prezentacji multimedialnej.Pracownia organizuje i koordynuje miesięczne praktyki studenckie w renomowanych pracowniach konserwatorskich, a także promuje osiągnięcia studentów i absolwentów w ramach wystaw i konferencji naukowych. Profil pracowni oraz wykształcenie kadry pozwala na promowanie magistrantów i doktorantów. Prace magisterskie łączą w sobie pełną konserwację obrazu z opracowaniem badawczo-naukowym wybranego problemu. Poziom wykonanych prac został uhonorowany nagrodami dziekańskimi, rektorskimi oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.Wystawy, w ramach których prezentowano osiągnięcia pracowni:

• Sztuka konserwacji – półwiecze warszawskich studiów konserwatorskich, Malbork, VI-IX 1997
  • Przywrócone piękno – tajemnice warsztatu konserwatora, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, V-X 2001
  • Ocalałe na obrzeżach, w 100-lecie ASP, Rogatka Praska, Warszawa, V-VI 2004
  • Tradycja i Współczesność. Konserwacja Dzieł Sztuki. W 100-lecie Akademii, Wilanów, III- VI 2005 (prace magisterskie)
  • Portrety familijne dworu polskiego, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, X-XII 2007 r.

BADANIA NAUKOWE PROWADZONE W PRACOWNI