Pracownia Rysunku i Form Monumentalnych

Studiowanie złożoności budowy ciała ludzkiego, uchwycenie jego kształtów i mechanizmów funkcjonowania, to jedna z możliwości otwierających drogę do zrozumienia zdumiewającej tajemnicy naszego istnienia. To szansa wyrażenia za pomocą sztuki zagadnienia – człowiek i jego ciało – w kategoriach estetycznych, ale przede wszystkim możliwość wypowiedzenia poprzez ciało uczuć i emocji stanowiących najbardziej intymną sferę życia człowieka.

Program pracowni umożliwia na pierwszym poziomie kształcenia zdobycie przez studenta wiedzy dotyczącej złożoności budowy ciała ludzkiego oraz umiejętności technicznych i warsztatowych w zakresie rysunku studyjnego. Na drugim poziomie kształcenia stanowią one bazę do wykonywania przez studentów realizacji poruszających różne aspekty egzystencji człowieka, a zarazem są możliwością rozwijania inwencji twórczej i ekspresji indywidualnej, czyli oryginalności. Studenci, którzy wykażą się odpowiednimi umiejętnościami, będą mogli realizować swoje projekty w postaci wielkoformatowych, jedno- lub wieloelementowych prac na podłożach ruchomych z możliwością wykorzystania konkretnych wnętrz lub określonej przestrzeni.

Sztuka nie jest do nauczenia. Do nauczenia jest tylko umiejętność ręki i gruntowna wiedza potrzebna do każdej pracy czy to zwykłego robotnika, czy to genialnego artysty (Walter Gropius, Bauhaus, 1923)