Jak co roku w połowie września rozpoczęliśmy kolejny etap prac konserwatorskich i restauratorskich w kościele w Krasnem. Z powodzeniem udało się zakończyć prace retuszerskie przy scenie Sądu Piłata nad Chrystusem. Nasze działania miały również na celu zaawansowanie prac przy ostatnim malowidle z cyklu Drogi krzyżowej autorstwa Sebastiana Ecksteina. Oznacza to, że powoli zbliżamy się do końca prac konserwatorskich w nawie głównej.

Czy zakończenie prac w nawie głównej wiąże się również z pożegnaniem tego wspaniałego zabytku? Nic bardziej mylnego. Od tego roku studenci mieli okazję pracować przy malowidłach w nawie bocznej, których tematyka jest nieco odmienna od programu z głównej części kościoła. Do rozpoznania jako pierwszą wyznaczono scenę Apoteozy św. Wawrzyńca. Skupiliśmy się na oczyszczeniu malowidła z brudu i przemalowań różnego typu, a także wykonaniu iniekcji podtynkowych. Był to wstęp do rozpoczęcia prac w południowej nawie bocznej kościoła, ale o tym, co udało nam się tam odkryć opowiemy w następnym wpisie.

Dziękujemy studentom uczestniczącym w tegorocznej edycji, z częścią z nich zobaczymy się za rok w finałowym sezonie praktyk. Właściwy przebieg prac nadzorowała kadra: dr hab. Paweł Marek Jakubowski prof. ASP i asystenci: mgr Maciej Baran i mgr Katarzyna Pisarska