Właśnie zakończyliśmy kolejny sezon prac konserwatorskich w kościele w Krasnem. Prace wykonywane są w ramach terenowych zajęć studenckich prowadzonych przez Pracownię Konserwacji Malarstwa Ściennego Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie pod kierunkiem prof. Pawła Marka Jakubowskiego oraz asystentów: Macieja Barana i Marię Liadis.

W październiku bieżącego roku zakończyliśmy kompleksową restaurację kolejnego malowidła zdobiącego nawę główną kościoła w Krasnem „Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Chrystusowi”. W obrębie zniszczonej warstwy malarskiej wykonano retusze znakiem graficznym – kropką oraz zrekonstruowano malowaną iluzjonistycznie ramę obrazu oraz niezachowane fragmenty malowidła. Retusz/prace estetyczne rozpoczęto również w obszarze dwóch innych malowideł „Chrystus pociesza płaczące niewiasty” oraz ”Otarcie twarzy Chrystusa przez św. Weronikę”.

W pracach wzięli udział studenci V roku: Michalina Gniazdowska, Barbara Krzaklewska, Anna Kwiatkowska, Karolina Lizurej, Julia Łukasik, Hanna Ludwiczak, Grażyna Malcher, Aleksandra Masalska, Anna Pudełko, Magdalena Skarżyńska, Katarzyna Szymczuk.