15.04.2024

DZIEDZICTWO ‘PÓKI ŚWIAT ISTNIEJE’ – DUM MUNDUS DURAT – w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki

Obraz zawierający tekst, plakat, zrzut ekranu, książka
Wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wiedza o przeszłości, jak i osiągnięcia konserwacji-restauracji dzieł sztuki dają bogaty obraz naszej sztuki i cywilizacji. Od wielu dekad kolekcja wilanowska jest znakomitym odzwierciedleniem osiągnięć opieki i konserwacji wspólnej z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (WKiRDS) ASP w Warszawie.

Pierwszy ukazał znaczenie opieki nad dziedzictwem Stanisław Kostka Potocki (1755- 1821). Co ważne, przeistoczył idee w czyn w 1805 roku, gdy udostępnił publiczności swą kolekcję w Pałacu w Wilanowie, pamiętając, że etyka nad zbiorami przewiduje ich upowszechnianie. Pisał:
„(…) w rozmaitych Sztuk zbiorach, które od młodości mojej przedsięwziołem, posiadałem i do dziś dnia posiadam jakiś pomnik w każdym rodzaju znakomitych Sztuk Mistrzów; mianowicie zaś Zbiór Obrazów i Rysunków, które przez tyle lat z niemałym dobierałem nakładem, mogę
sobie pochlebić, że mam pod oczyma nie urojone, jak to często bywa, lecz rzetelne Sztuk wzory, które tym starowniej wybrałem, że [w] Kraju tak ogołoconym jak jest nasz z Miłośników i Znawców Sztuki nie poświęciłem je próżności, lecz własnej nauce i zabawie”.

Wilanowska tradycja wnosi na polu dziedzictwa pełne ukazanie jego wartości. Ukazuje to współcześnie łączne pole nauki o dziedzictwie z wieloma dyscyplinami: z historią sztuki, z teorią i praktyką konserwacji, materiałoznawstwem, antropologią, filozofią, prawem, literaturą, polityką, socjologią, psychologią i naukami przyrodniczymi. Wszystkie te składowe istnieją w szerokim spektrum szlachetnej aktywności człowieka dla zachowania jego tożsamości dum mundus durat (łac.) – póki świat istnieje.

Wydarzenia w ramach wystawy

Wystawę przygotowaliśmy dla profesjonalistów i amatorów z myślą o poszerzaniu recepcji społecznych oraz popularyzacji nowoczesnego i holistycznego podejścia do obszarów związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego, prezentując osiągnięcia kadry WKiRDS ASP w Warszawie. Wystawę i towarzyszący jej bogaty program wydarzeń pragniemy zaprezentować szerokiej publiczności w kilku odsłonach:
1. Ekspozycja posterów w Sali Karmazynowej. Pokaz odkryć technologicznych, innowacyjnych i multidyscyplinarnych projektów konserwatorskich na ponad 40 planszach wraz z artefaktami.
2. Ścieżka konserwatorska. Prezentacja realizacji związanych z konserwacją i restauracją dzieł i wnętrz wilanowskiego Pałacu (m.in. Pokoi Chińskich i Myśliwskich, Biblioteki Króla).
3. Warsztaty konserwatorskie (Wil.Lab). Przykładowo – odkrywanie tajemnic warsztatu kopisty, historycznych technik fotograficznych czy porady dotyczące opieki nad kolekcjami prywatnymi.
4. Praktyki studenckie (przestrzenie Muzeum). Możliwość obserwowania studentów podczas pracy – kopiowanie malowideł ściennych oraz badania warstw stratygraficznych (historycznych) ścian Sali Karmazynowej.

W wystawie biorą udział

Maciej Baran, Gustaw Bołdok, Krzysztof Chmielewski, Marzenna Ciechańska, Antoni Ciężkowski, Joanna Czernichowska, Dorota Dzik-Kruszelnicka, Katarzyna Górecka, Monika Jadzińska, Paweł Marek Jakubowski, Mateusz Jasiński, Magdalena Grenda-Kurmanow, Andrzej Kazberuk, Elżbieta Kołodziejczyk-Macander, Anna Konopko, Monika Korsak-Truszczyńska, Anna Kowalik, Michał Kożurno, Agnieszka Krzemińska-Maciejko, Diana Kułakowska, Kinga Wiktoria Lubarska, Grażyna Macander-Majkowska, Jacek Martusewicz, Rafał Nijak, Łucja Nowak-Wróblewska, Marcin Petrus, Katarzyna Pisarska, Anna Dorota Potocka, Anna Rottau, Janusz Smaza, Monika Stachurska, Monika Supruniuk, Iwona Szmelter, Łukasz Wojtowicz, Izabela Zając, Agnieszka Zambrzycka

Zespół kuratorski

Monika Jadzińska, Iwona Szmelter, Izabela Zając

Organizatorzy

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie: Marya Nawrocka-Mierzwa, Agnieszka Pawlak
WKiRDS: Keiji Matsumoto (opracowanie graficzne), Diana Kułakowska (projekt wystawy), Michał Kożurno i Łukasz Wojtowicz (organizatorzy techniczni).

10 maja–14 lipca 2024